W ofercie przedsiębiorstwa Eltii znajduje się między innymi sprzedaż autotransformatorów. Są to specjalne transformatory, w których istnieje tylko jedno uzwojenie. Mogą mieć przekładnię stałą, wówczas stosunek liczby zwojów uzwojeń pierwotnego i wtórnego jest stały. Przekładania może być również zmienna (w autotransformatorach z regulacją).
Autotransformatory cechują się rezygnacją z galwanicznego rozdzielenia obwodów. W autotransformatorach uzwojenie wtórne jest częścią uzwojenia pierwotnego, w wyniku czego podczas produkcji opisywanych urządzeń zredukowane jest zużycie miedzi oraz brak izolacji między uzwojeniami. Wpływa to na masę, gabaryty i cenę urządzeń.
Autotransformatory mogą być wykonywane podobnie jak transformatory separowane, jako jedno- lub wielonapięciowe. Wyróżnić można autotransformatory jedno- oraz trójfazowe. Możliwe jest też korzystanie z autotransformatorów z płynną regulacją napięcia wyjściowego w zakresie 0%-130% lub 90%-110%. Sposób pracy poszczególnych urządzeń jest niejednakowy.
Jakie jest zastosowanie autotransformatorów?
Produkcja autotransformatorów ma duże znaczenie przede wszystkim w kontekście branży elektroenergetycznej. Urządzenia tego typu przydają się między innymi wtedy, kiedy istnieje potrzeba transformacji napięcia z niedużą przekładnią. Sprawdzają się również w laboratoriach. Cechują się wówczas płynną regulacją uzwojeń nawiniętych na toroidalnym rdzeniu.
Innym przykładem zastosowania autotransformatorów (dot. urządzeń rozruchowych) jest rozruch silników indukcyjnych o dużej mocy. Urządzenia tego typu są odpowiednie we wszystkich tych możliwych zastosowaniach, w których dopuszczalny jest brak galwanicznego rozdzielenia obwodów. Autotransformatory nie mogą być używane w urządzeniach górniczych, okrętowych i medycznych.