E-mail: biuro@eltii.pl | Nr tel.: 32 645 06 90
Eltii Banner

Transformatory bezpieczeństwa i ochronne

Dzięki transformatorom bezpieczeństwa, potocznie nazywanymi ,,behapowcami” zapewnione jest bezpieczeństwo w przepływie prądu. Transformatory te pojawiają się w wielu miejscach, w których ze względów bezpieczeństwa napięcie musi być niższe – są zatem odporne na zwarcia. Transformatory ochronne najczęściej wykorzystuje się w skrzynkach sterowniczych oraz szafach sieciowych. Niestety często transformatory bezpieczeństwa mylone są z transformatorami separacyjnymi, dlatego dlatego warto odpowiednio zapoznać się z charakterystyką obu.

Transformatory bezpieczeństwa a transformatory separacyjne – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy transformatorami bezpieczeństwa a separacyjnymi, jest ich zastosowanie. Te pierwsze wykorzystujemy w instalacjach niskiego napięcia, drugie natomiast w instalacjach, w których wymagana jest separacja napięciowa. Dodatkowo transformatory bezpieczeństwa posiadają ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego, a ich główne zadanie to obniżenie napięcia prądu bezpiecznego o napięciu 24V. Ważnym aspektem jest także to, że w stanie jałowym ich napięcie nie powinno przekraczać 50V (zgodnie z normą PN-EN61558-2-6).

W transformatorach separacyjnych napięcie wyjściowe równa się napięciu wejściowemu. Posiadają one także galwaniczną izolację pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. Stanowią one jedną z form ochrony przeciwpożarowej i występują na obszarach, w których istnieje ryzyko porażenia prądem, gdzie nie używa się urządzeń o obniżonym napięciu. Są to miejsca o dużej wilgotności, wnętrza metalowych zbiorników, kotłów, silosów lub innych urządzeń, w których przeprowadzane są na przykład prace remontowe. Istnieją transformatory separacyjne jednofazowe i trójfazowe.

Transformatory bezpieczeństwa ochronne separacyjne

Jeśli nadal nie będą mieli Państwo pewności czy wybrać transformator separacyjny, czy bezpieczeństwa, zapraszamy do kontaktu. Nasza firma pomoże Państwu z wyborem produktu dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz wyprodukuje go z najwyższą starannością i z najlepszej jakości półproduktów.

Wykorzystanie transformatorów ochronnych w życiu codziennym

Często nie mamy świadomości jaką funkcję pełnią w naszym życiu transformatory separacyjne. Służą one do izolowania sieci w IT, zasilania sal operacyjnych i oddziałów OIT. Nie możemy zatem zaprzeczyć ich niezbędności w naszym życiu, gdyż zapewniają nam bezpieczeństwo szczególnie przeciwpożarowe w miejscach szczególnie na to narażonych. Transformatory ochronne – jak sama nazwa wskazuje – mają nas chronić przed możliwymi niepożądanymi i niebezpiecznymi zwarciami czy też innymi awariami instalacji elektrycznych.