bezpiecznik termiczny

By możliwe było zasilanie oświetlenia, niezbędne jest wykorzystywanie transformatorów. Wybrane modele urządzeń tego typu mogą być wyposażone w bezpiecznik termiczny. Czy jest to jednak konieczne? Do czego tak właściwie służy bezpiecznik termiczny będący częścią transformatorów oświetleniowych? W dalszej części przygotowanego przez nas artykułu postaramy się odpowiedzieć na wyżej wymienione pytania.

Do czego służą bezpieczniki termiczne?

Transformator oświetleniowy pełni szczególną funkcję w energetyce, w związku z czym wszelkie awarie, którym podlega, mają istotny wpływ na jakość dostarczanej energii. Niezbędne jest więc wyposażanie go w różnego rodzaju zabezpieczenia, które niwelują ryzyko pojawienia się nieprawidłowości w sposobie funkcjonowania opisywanego urządzenia.

Jednym z rodzajów zabezpieczeń stosowanych przez producentów transformatorów oświetleniowych są bezpieczniki termiczne. Ich zadaniem jest rozłączanie obwodu na skutek wzrostu temperatury otoczenia elementu. Bezpieczniki termiczne są wykorzystywane głównie do ochrony odbiorników energii elektrycznej przed awarią, a dokładnie usterką będącą wynikiem nadmiernej temperatury układu. Choć nie występują one we wszystkich transformatorach oświetleniowych, to warto wybierać takie modele, które je mają – po to, by korzystanie z nich było w pełni bezpieczne i by ograniczyć ryzyko awarii.

Na co zwracać uwagę, wybierając transformator oświetleniowy?

Poszukując sprzętu dobrej jakości, warto zwracać uwagę na to, czy dany sprzęt spełnia międzynarodowe standardy jakościowe. Ważne jest również to, by producent przeprowadzał odpowiednie testy bezpieczeństwa na oferowanych przez siebie urządzeniach, a jednocześnie oferował fachowe doradztwo i profesjonalny montaż nabytych u niego elementów.

About the author: ELTi