transformator

Transformatory to urządzenia elektryczne, których rolą jest modyfikowanie, dystrybucja i przesyłanie energii elektrycznej. Znajduje zastosowanie w przemyśle, ponieważ modyfikuje na dużą skalę parametry przepływającego prądu moc i napięcie, dopasowując do  zaistniałych potrzeb. W jaki sposób działa?

Działanie transformatora trójfazowego

Działanie transformatora trójfazowego nie różni się zbyt wiele od jednofazowego. Mamy uzwojenie pierwotne i wtórne, które wpływają na siebie wzajemnie poprzez indukcję. Gdy pierwotne uzwojenie jest podłączone do źródła zasilania, zaczyna płynąć w cewce prąd, a tym samym wzrasta pole magnetyczne. Jednakże w przypadku urządzeń trójfazowych sercem są trzy rdzenie, które oddalone są od siebie o 120 stopni. Trójfazowe zasilanie rozpoczyna przepływ prądów IB, IR oraz IY, w ten sposób indukowane są kolejne strumienie ɸB, ɸR oraz ɸY, indywidualnie w każdym z zamontowanych rdzeni. Ten pośrodku łączy wszystkie części rdzenia i przenosi sumę wartości wszystkich strumieni. W zależności od stopnia ułożenia rdzeni wyróżnić można połączenie typu gwiazda-gwiazda, które pozwala na obsługę połączeń jedno i trójfazowych. Kolejnym jest Wye-Delta, w którym zwoje łączone są punktowo w łańcuch. Jeszcze innym jest Delta-Delta, bazujące na łączeniu zasadą trójkąt-trójkąt.

Transformator na zamówienie

Przedsiębiorstwo Eltii na specjalne zamówienie zrealizuje projekt transformatora według potrzeb klienta. Odbiorcami są zarówno klienci biznesowi, jak i duże zakłady przemysłowe, ale również osoby indywidualne. W ofercie znaleźć można zarówno transformatory trójfazowe, jak i również transformatory toroidalne, które charakteryzuje niewielki rozmiar i masa, a przy tym cechują się minimalnymi stratami mocy oraz wysoką sprawnością. Współpraca opiera się o fachowe doradztwo oraz sprawdzenie jakości wyrobów i aspektów bezpieczeństwa. Ważne jest to, że firma jest terminowa i rzetelna, więc każdego rodzaju realizacja wykonywana jest sprawnie i zgodnie z wszelkimi założeniami projektowymi. Wycena wykonania jest bezpłatna.

About the author: ELTi