transformator toroidalny

Transformatory są bardzo ważnym elementem układów elektrycznych. Ich rolą jest zmiana wartości napięcia i prądu elektrycznego dostępnych w sieci na żądaną wartość wyjściową. Występują w wielu wariantach i rodzajach.

Jakie są rodzaje transformatorów?

W zależności od tego, gdzie i do czego są używane, mamy różnego typu transformatory. Powszechnie wykorzystywany do zasilania urządzeń RTV i AGD jest transformator jednofazowy. W systemach prądu wielofazowego najczęściej w przemyśle stosowany jest transformator trójfazowy. Natomiast do obniżania napięcia w sieciach energetycznych, jak również do rozdziału energii i jej transportu stosowany jest transformator energetyczny. Transformator bezpieczeństwa zasila odbiorniki o małej mocy poprzez obniżenie napięcia. Z kolei transformator toroidalny wykorzystywany jest w technice oświetleniowej, a także we wzmacniaczach telewizorów i radioodbiorników. Wyróżnia się on uzbrojeniami nawiniętymi na wspólnym rdzeniu, a jego rdzeń ma kształt okręgu. Jest to najważniejsza cecha, po której można poznać ten rodzaj transformatora.

Co zrobić, aby dopasować transformator do swoich potrzeb?

Transformator pozwala na przetwarzanie energii elektrycznej z jednego napięcia na inne – np. z wysokiego na niskie. Dopiero do takiego napięcia dołączane są wszelkiego typu urządzenia elektryczne, które w przeciwnym wypadku nie mogłyby działać lub nie funkcjonowałyby właściwie. Dzięki transformatorom można utrzymywać stabilne zasilanie tych urządzeń. Jeśli potrzebujemy transformatora o określonych parametrach, warto zamówić go w odpowiednim zakładzie, który zajmuje się ich produkcją. Transformatory najwyższej jakości o parametrach dostosowanych do potrzeb konkretnego klienta, nawet o nietypowych parametrach, dostaniemy w firmie ELTII. Wszystkie parametry techniczne zamawianych produktów są zgodne z obowiązującymi normami i przepisami i zapewniają możliwość pracy w trudnych warunkach.

About the author: ELTi